DAVI-EXPERT

Tel. 534 355 466
biuro@bagazniki24.pl

DAVI- EXPERT

Tel. 534 355 466
biuro@bagazniki24.pl

bagażniki24.pl/ haki holownicze / wiązki elektryczne

Wiązki elektryczne

Wiązki elektryczne służą do przeniesienia sygnałów świetlnych z samochodu na listwę świetlną holowanego elementu.
Temat instalacji elektrycznych obecnie jest dość skomplikowany. Postaramy się przedstawić w kilku punktach uproszczony schemat i poradnik w jaki sposób dobrać odpowiednią instalację elektryczną.
Na początku należy zastanowić się jakie elmenty będą holowane. Wiąże się z tym dobór pinów w instalacji (upraszczając piny = funkcje/sygnały).
Na rynku występują wiązki 7 i 13 pinowe. Jeżeli element holowany ma światło cofania należy zastosować wiązkę 13 pinową, podobnie jeżeli wiązke chcemy rozszerzyć o dodatkowe funkcje jak np. stały plus do przyczep kempingowych.
Obecny podział piny / elementy przewożone:
13pin:
– platformy rowerowe,
– duże przyczepy,
– przyczepy kempingowe,
– lawety.
7pin:
– małe przyczepy do 750kg.
Istnieje możliwość zastosowanie adapterów 7/13 lub 13/7, należy pamiętać jednak że instalacja 7 pinowa nie obsłuży światłą cofania.

Nasza rada: Wiązkę 7pinową wybieraj wyłącznie gdy hak służyć ma tylko do małej przyczepki. Jeżeli istnieje możliwość, że w przyszłości będziesz chciał holować inny element, wybierz wiązkę 13pinowej. Jest średnio droższa o około 50zł, przy zastosowaniu adaptera 13/7 (15-30zł) obsłużysz wszystkie elementy holowane z zachowaniem pełnej funkcjonalności oświetlenie przyczepy / platformy.

Kolejnym wyborem jaki należy podjąć przy dobrze instalacji jest jej rodzaj. Na rynku dostępne mamy instalacje uniwersalne i dedykowane.
Dedykowane instalacje elektryczne projektowane są zgodnie zalecaniami producenta samochodu, wszystkie elementy są idealnie spasowane, dodatkowo załączona jest obrazkowa instrukcja obsługi.
Jeżeli auto jest na gwarancji wybierz bezwzględnie instalację dedykowaną (zalecane przez ASO). My rekomendujemy dedykowane wiązki elektryczne do wszystkich nowszych aut.
Wiązki uniwersalne jak sama nazwa wskazuje nie są projektowane pod dany model samochodu, ich montaż jest trudniejszy i wymaga wprawy osoby montującej. Do wiązek dołączony jest jedynie ogólny schemat podłączenia. Dodatkowo nie do wszystkich modeli samochodów da się je zastosować. Uniwersalne instalacje elektryczne są zazwyczaj sporo tańsze.
Nasza rada: Montaż zawsze przeprowadzaj w profesjonalnym serwisie / salonie który zajmuje się hakami holowniczymi. Jeżeli masz wątpliwości jaką instalację dobrać, zadzwoń, chętnie pomożemy.
Istnieje jeszcze kilka innych dość istotnych spraw jak np. czy instalacja powinna mieć moduł czy nie. Tutaj nie ma potrzeby do zmartwień, wszystkie nasze oferty przygotowane są na podstawie wieloletniego doświadczenia i profesjonalnych katalogów.